Kościół WANG
Pan jest pasterzem moim, niczego mi nie braknie. Ps 23,1  
 
wang
Koncerty organoweInformacja o organach w kościele Wang w Karpaczu.

Wyjątkowe brzmienie organów królewskiego organomistrza Wilhelma Sauera w drewnianym kościele Wang usłyszymy dzięki grze wirtuozów organowych z kraju i zza granicy!

Ponadto w programie krótka refleksja nad Biblią, modlitwa i błogosławieństwo.

Kościół Wang posiada wspaniały instrument, który brzmi w drewnianym wnętrzu niezwykle.

Krótka historia i opis organów.
Pierwsze organy w kościele Wang zostały ufundowane przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV i wykonane przez organomistrza Adolfa Schincke z Kowar. Dopiero w roku 1881 firma Schlag & Söhne ze Świdnicy, zajmująca się budową organów, montuje do organów pedał, „po czym organy przechyliły się bardziej do przodu i zajęły dzisiejsze miejsce“. Po tej przebudowie instrument uzyskuje „6 dźwięcznych głosów”, czyli 6 rejestrów.

27 sierpnia 1925 roku Rada Parafialna Parafii Ewangelickiej Wang postanawia zlecić wykonanie nowych organów do świątyni. W maju 1926 roku organy wraz z całym prospektem zostają ukończone przez firmę Wilhelm Sauer z Frankfurtu nad Odrą. Dniem poświęcenia staje się niedziela Cantate, dnia 15 maja 1927.
Organista Gustav Knak, a jednocześnie członek Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, składa sprawozdanie z odbioru nowych organów w Kościele Wang.

„Firmie Sauer udało się śpiewająco rozwiązać najtrudniejszy problem, jak dopasować brzmienie organów do intymnego wnętrza tego kościoła. Dla każdego, kto jest zaznajomiony z intonacyjnym kunsztem tej firmy, było jasne od samego początku, że teoretyczne obawy, iż nadanie obu klawiaturom dwóch oddzielnych mikstur może doprowadzić do przeraźliwej niezgodności głosów, okażą się bezpodstawne przy pierwszym wykorzystaniu instrumentu w praktyce. I można też stwierdzić, ku mojej najszczerszej radości, że dzieło to, z jednej strony odpowiada w zupełności ograniczonym warunkom przestrzennym, z drugiej zaś, mikstury dźwięków nadają utworom na wszystkie głosy nienatarczywy, aczkolwiek uroczysty wymiar...... Prześliczne wrażenie muzyczne robi druga klawiatura, która na skutek swego szczególnego położenia, nad wykuszem wejścia, daje zdumiewające efekty echa, przy zamkniętej szafie ekspresyjnej… Konstruując to piękne dzieło firma Sauer udowodniła, że w dziedzinie sztuki budowy organów stoi nadal na wiodącym miejscu. Gratuluję Kościołowi Wang z całego serca tej nowej chluby ich Domu Bożego.“

Instrument posiada dwa manuały, pedał i 15 głosów.

Dyspozycja organowa organów w kościele Wang

I Manuał

 1. Principal 8’
 2. Oktave 4’
 3. Hohlföte 8‘
 4. Gemshorn 8‘
 5. Mixtur 4 fach

II Manuał

 1. Salicent 8’
 2. Fl. Harm. 8’
 3. Fugara 4’
 4. Vox coelestis 8’
 5. Fein Areth. 3 fach

Pedał

 1. Subbas 16’
 2. Principal 8’
 3. Gemshorn 8’
 4. Fugara 4’
 5. Rankett 16’
W roku 1986 organy były remontowane przez Andrzeja Chrobaka z Wrocławia. Jednak ich stan, po pewnym czasie, nie pozwalał na organizowanie koncertów, z których kościół Wang słynął, także gra na nabożeństwach nie przynosiła satysfakcji.

Prace remontowe i konserwatorskie od lipca do września 2004 r. przeprowadził Zakład Organomistrzowski oraz Stolarstwo Adam Wolański i syn Andrzej z Lubania.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do posłuchania organów na wysokości 885 m w niedzielę o godz. 10.00. w czasie nabożeństw.
Ks. Prob. Edwin Pech
 
 
Menu
 
 
 
Zdjęcia
 
Księgarnia
     

 

  zł
  Home  |  Parafia  |  Zwiedzanie Kościoła  |  Diakonia Wang  |  Noclegi  |  Koncerty  |  Ryszard Zając  |  Kontakt  |  Archiwum EWT  |  Interreg PL-SN  |  Interreg PL-SN  
© Parafia Ewangelicko-Augsburska WANG w Karpaczu; projekt i wykonanie: Wydawnictwo WARTO.