Kościół WANG
Do dzieła, bo ja jestem z wami! - mówi Pan Zastępów Ag 2,4  
 
wang
Archiwum wydarzeń


Akademia Ewangelicka Wang

07 listopada 2008 r., godz. 18.00

Grzegorz Pakulski, absolwent Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi,

Pracownik Muzeum Karkonoskiego

Dnia 07 listopada 2008 r. o godz. 18.00 w Domu Parafialnym przy kościele Wang zostanie wyświetlony film pana Grzegorza Pakulskiego, absolwenta Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, z wernisażu Ryszarda Zająca z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Wystawa z okazji 40-lecia pracy twórczej Ryszarda Zająca przedstawia dorobek rzeźbiarza, poety, kompozytora i muzyka.

W wernisażu wziął udział Zespół Wang z Karpacza, a do Jubilata z gratulacjami zwrócili się: prezydent Jeleniej Góry, przedstawicielka Szkoły Rzemiosł Artystycznych z Cieplic oraz inni goście. Monumentalna rzeźba Ryszarda Zająca „Hymn Karkonoski” znajduje się w Karpaczu, niedaleko budynku Policji.

Tym wieczorem, Akademia Ewangelicka, istniejąca przy Parafii Ewangelicko – Augsburskiej Wang, rozpoczyna serię jesiennych spotkań piątkowych z ciekawymi ludźmi i ich fascynacjami, połączonymi z krótką refleksją biblijną, modlitwą i błogosławieństwem.

 

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do spędzenia miłych wieczorów w urokliwym miejscu.

 

14 listopada 2008 r., godz. 18.00

Grażyna Piotrowska i Wojciech Piotrowski

Okrycie Ameryki – nasze refleksje

 Relacja fotograficzna i filmowa z pobytu w USA.

 Tym wieczorem, Akademia Ewangelicka, istniejąca przy Parafii Ewangelicko – Augsburskiej Wang, prowadzi serię jesiennych spotkań piątkowych z ciekawymi ludźmi i ich fascynacjami, połączonymi z krótką refleksją biblijną, modlitwą i błogosławieństwem.

 

21 listopada 2008 r., godz. 18.00

 Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu oraz Śląska Akademia Ewangelicka zapraszają w dniu 21 listopada br. (piątek) o godz. 18.00 na spotkanie z aktorami: Stefanem Kayserem i Andrzejem Kempą poświęcone Henrykowi Tomaszewskiemu pt. „Karkonosze źródłem inspiracji twórczej”, które odbędzie się w sali spotkań przy kościele Wang w Karpaczu Górnym ( ul. Na Śnieżkę 8).

Od śmierci Henryka Tomaszewskiego wybitnego twórcy i założyciela Wrocławskiego Teatru Pantomimy, który pochowany został na historycznym cmentarzyku obok kościoła Wang, obie te instytucje organizują co roku spotkania z ludźmi z nim związanymi. Są to spotkania w wybitnymi aktorami, kompozytorami muzyki, jak i z teoretykami pantomimy.

Myślę, że Karpacz, Sudety, Kotlina Kłodzka

są to miejsca kształtowania się artystycznej duszy Wrocławia.
Tak było przez całe lata i tak musi być w przyszłości.
Nie zbudujemy metropolii bez intelektualnego zaplecza w regionie,

A Dolny Śląsk to zupełnie niezwykła strefa duchowa.

Henryk Tomaszewski

28 listopada 2008 r., godz. 18.00

 Marta Białokryty – tłumaczka, wędrowiec

Droga św. Jakuba – podróż (meta) fizyczna

Fotografie i opowieści

5 grudnia 2008 r. (piątek), o godz. 18.00

Dnia 5 grudnia 2008 r. (piątek), o godz. 18.00, Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, Śląska Akademia Ewangelicka zapraszają na spotkanie z Janem Dziewięckim pt.„Wędrówki po Islandii” spotkanie odbędzie się w sali spotkań przy Kościele Wang w Karpaczu Górnym.

 

12 grudnia 2008 r., o godz. 18.00

Akademia Ewangelicka Wang zaprasza serdecznie na ostatnie w tym roku spotkanie adwentowe połączone z krótką refleksją Biblijną, modlitwą i błogosławieństwem.

W piątek, dnia 12 grudnia 2008 r., o godz. 18.00 Państwo Urszula i Andrzej Gniewek przedstawią relację fotograficzną pt. „Od grobu do żłóbka” z pobytu w Egipcie, Jerozolimie i Betlejem w Domu Parafialnym przy kościele Wang w Karpaczu.

Wszyscy uczestnicy spotkania zostaną serdecznie powitani kawą i herbatą. Do zobaczenia!

10 LAT/JAHRE
PARTNERSTWA/PARTNERSCHAFT
DIECEZJA WROCŁAWSKA KOŚCIOŁA EWANGELICKO - AUGSBURSKIEGO/EVANGELISCHE KIRCHE BERLIN - BRANDENBURG- SCHLESISCHE OBERLAUSITZ

Piątek
18.00
Modlitwa na cmentarzu przy kościele Wang, przy grobie ks. Ernsta Passauera z udziałem oficjalnych gości, w tym wnuka ostatniego niemieckiego pastora na Wangu Generalnego Superintendenta Berlina ks. Martina-Michaela Passauera oraz Biskupów z Polski i Niemiec

Sobota
10.00-11.45
Nabożeństwo ze spow. i kom św. przed kościołem Wang.
Występy chórów.
Kazanie: ks. bp Ryszard Bogusz
Program dla dzieci.
Po nabożeństwie do godz. 15.00 rozgrywki w siatkówkę oraz przeciąganie liny na boisku poniżej kościoła Wang

13.00-14.15 Forum o partnerstwie w Śląskiej Akademii Ewangelickiej, ul. Spokojna 1
Pozdrowienia, prezentacja Parafii, które nawiązały kontakty Partnerskie.
Spojrzenie na przyszłość partnerstwa

14.15-15.00 kawa i herbata w Domu Parafialnym i w ogrodzie

15.00-16.00 Zakończenie przed kościołem Wang
Występy chórów.
Pozdrowienia gości.
Wręczenie nagrody dla zwycięskiej drużyny.
Modlitwa
Błogosławieństwo na drogę

Serdecznie zapraszamy


Zespół Wang


Zespół " Wang" na zjeździe chórów w Wilnie

 

Zespół Wang, działający przy parafii ewangelickiej w Karpaczu, na początku czerwca br. brał udział w jubileuszowym zjeździe litewskich chórów ewangelickich w Wilnie. Poniżej relacja jednej z uczestniczek wyjazdu.

W czwartek 2 czerwca 2005 r. Zespół " Wang" wyruszył w swoją pierwszą podróż na wschód. Tego dnia dojechaliśmy do Suwałk, gdzie w pokojach gościnnych tamtejszej parafii ewangelickiej mieliśmy przygotowany nocleg.

Następnego dnia rano, po dokonaniu wymiany złotówek na lity, wyruszyliśmy do naszego celu, czyli do Wilna. Wyjechaliśmy tam na zaproszenie pani Laury Matuzaite, która jest odpowiedzialna za muzykę kościelną w Kościele Ewangelicko-Luterańskim na Litwie.

Zespół " Wang" w czasie niedzielnego nabożeństwa w kościele ewangelickim w Wilnie

 

4 czerwca odbywał się w Wilnie 10 ZJAZD EWANGELICKICH CHÓRÓW KOŚCIELNYCH. Wzięły w nim udział 23 chóry z całej Litwy, a my byliśmy gośćmi specjalnymi. Jeszcze w piątek wieczorem, w miejscowym kościele ewangelickim, odbył się koncert organowy z udziałem wielu ewangelickich organistów z Litwy oraz wystąpił Zespół " Wang".

W sobotę, od samego rana, trwały próby wszystkich chórów, biorących udział w festiwalu, a my mieliśmy zorganizowany program turystyczny z miejscowym przewodnikiem, który mówił po angielsku i rosyjsku. Wtedy doceniliśmy lata nauki języka rosyjskiego w szkole. Wileńska starówka urzekła nas swoim pięknem. Odrestaurowane kamieniczki, kościoły i atmosfera polskości, odczuwana w wielu miejscach, wywarły na nas wielkie wrażenie.

Chóry w czasie przejścia na miejsce festiwalu

 

Po wspólnym obiedzie, wszystkie chóry spotkały się na placu kościelnym, skąd we wspólnym pochodzie, prowadzonym przez ks. biskupa Mindaugasa Sabutisa, przy dźwiękach orkiestry grającej "Warownym grodem", wyruszyliśmy główną ulicą starówki (wstrzymano ruch samochodów) do miejsca, gdzie odbywał się Festiwal. Był to duży dziedziniec położony w pobliżu Kościoła. Był to bardzo urozmaicony program: od orkiestry począwszy, poprzez tradycyjne chóry a capella, chóry z towarzyszeniem orkiestry, występy solistów i śpiewy połączonych chórów. A pomiędzy tym wszystkim nasz Zespół " Wang". Śpiewaliśmy z towarzyszeniem dwóch gitar i dwojga skrzypiec, a kompozytorem muzyki był Ryszard Zając. Jest to swego rodzaju ewenementem w naszym Kościele, gdzie zespół śpiewa tylko utwory własnego kompozytora.

Spotkaliśmy się z żywiołowym przyjęciem miejscowych chórzystów i publiczności, pomimo trudności ze zrozumieniem języka polskiego. Festiwal zakończył się wręczeniem dyplomów i kwiatów wszystkim występującym chórom i osobom zaangażowanym w przygotowanie tak dużej imprezy.

Laura Matuzaite i ks. Edwin Pech w czasie inauguracyjnego koncertu w Wilnie

 

Pięknym zakończeniem tego bogatego w przeżycia dnia był wieczór spędzony w gościnnym domu jednego z gospodarzy. Tym bardziej było to dla nas ujmujące, że ci gospodarze przyjmowali u siebie tylko dwoje członków naszego Zespołu i tylko dla nich przygotowali ten wieczór, ale pod wpływem chwili postanowili zaprosić nas wszystkich, czyli 9 osób. To, co nas u nich spotkało i co wspólnie przeżyliśmy, na długo pozostanie w naszej pamięci. Był przepyszny szaszłyk, przygotowany według starej litewskiej receptury, sałatki i inne przekąski, wspólne śpiewy, rozmowy w ogrodzie. Ale największą niespodziankę gospodarze zgotowali nam na sam koniec. Według litewskiej tradycji, aby gościa odpowiednio ugościć, trzeba zaprosić go do sauny. Tak też uczyniono. Była to dla nas wielka niespodzianka i spore przeżycie, tym bardziej, że po saunie należało wykąpać się w basenie ogrodowym! I tak trzykrotnie!

Mieliśmy sporo radości i prawdziwej uciechy, bawiliśmy się jak dzieci. Po dniu pełnym wrażeń, ale też i napięcia przed koncertami był to wspaniały relaks.

W niedzielny poranek zaplanowano dla nas występ na nabożeństwie litewskim, ale po naszym sobotnim występnie, propozycja została rozszerzona o udział w nabożeństwie angielskojęzycznym. Tak to obsłużyliśmy dwa nabożeństwa. Wiele przeżyć dostarczył nam udział w nabożeństwie litewskim. Chociaż nic nie rozumieliśmy (oprócz kazania, które wygłaszał gość z Niemiec), czuliśmy się jak u siebie. Taka sama liturgia, te same znajome melodie śpiewanych pieśni, cały przebieg nabożeństwa, łącznie z Komunią Świętą pozwoliły nam czuć się swobodnie.

Po nabożeństwie zrobiliśmy wspólne zdjęcie z księdzem biskupem Mindaugasem Sabutisem. Zjedliśmy też wspólny obiad - pyszne kołduny litewskie. Próbowaliśmy też innych przysmaków kuchni litewskiej: cepelinów (cepelinai) i chłodnika litewskiego. Są naprawdę pyszne!


Zespół " Wang" przed pomnikiem Adama Mickiewicza w Wilnie

 

Po podziękowaniach i pożegnaniu opuściliśmy Wilno i udaliśmy się w drogę powrotną do Polski. Jeszcze na Litwie zobaczyliśmy zamek w Trokach, zbudowany na wyspie przez księcia Giedymina oraz podziwialiśmy zakola Niemna. To było piękne!

W czasie spaceru nad brzegami Niemna i wokół klasztoru, spotkaliśmy grupkę ludzi pięknie śpiewających na łące pod małym dębowym drzewkiem. Przystanęliśmy urzeczeni ich śpiewem i w rozmowie okazało się, że to członkowie grupy folklorystycznej, którzy przed kilkoma laty posadzili te drzewka na łące i teraz przyjechali im zaśpiewać, żeby lepiej rosły. Wtem ktoś z tej grupki mówi: Budiem wsie tancowat. I tak oto tańczyliśmy na pięknej polanie nad Niemnem wspólnie z życzliwymi, otwartymi Litwinami! Cóż za dzień pełen niespodzianek.

Wieczorem byliśmy już w Suwałkach, zyskując jedną godzinę po przekroczeniu strefy czasowej. Następnego dnia bogaty program przygotował dla nas ks. Robert Penczek, miejscowy proboszcz. Rano czekała nas wizyta w regionalnym "Radio 5" jako gości dnia. Zapowiadaliśmy tam nasz wieczorny koncert w Kościele katolickim, którego proboszcz znany jest jako zaangażowany ekumenista. Następnie zwiedzaliśmy Wigry i podziwialiśmy piękne krajobrazy Suwalszczyzny, a po południu czekała nas przejażdżka po Jeziorze Augustowskim i jego kanałach. Sporą atrakcją były śluzy, gdzie poziom wody raz obniżał się, raz podwyższał o 2,5 metra. Tym samym statkiem pływał papież w czasie wizyty w Augustowie. No i wieczorem ostatni już koncert w naszej trasie.

We wtorek 7 czerwca wyruszyliśmy do Karpacza, z przerwą na wizytę u ks. Biskupa Janusza Jaguckiego w Warszawie. Zostaliśmy poczęstowani kawą, herbatą i bardzo dobrymi pączkami od Bliklego. Zdaliśmy też relację z naszego pobytu w Wilnie. Ks. Biskup był zadowolony, że nasze kontakty otwierają się też na wschód i ma nadzieję na coraz szerszą współpracę.

Po krótkim spacerze po warszawskiej starówce wróciliśmy do domów.
Była to podróż obfitująca w same bardzo pozytywne wrażenia i przeżycia i pomimo zmęczenia jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy to wszystko przeżyć.
Chcemy też tą drogą podziękować Gustav-Adolf Werk i ks. Uwe Haberlandowi za sfinansowanie kosztów podróży do Wilna. Dziękujemy Panu Bogu, że stwarza nam możliwości podróżowania i koncertowania i chwalenia Jego Imienia. Bo to jest dla nas celem nadrzędnym - uwielbiać Boga pieśnią i muzyką. Jak zawsze, tak i tym razem każdy nasz koncert kończyliśmy Psalmem 115: "Nie nam, Panie, nie nam, ale imieniu swemu daj chwałę."
Bogu niech będą dzięki, że nas prowadził i w tej podróży.

 Bogusława Pech

Jubileusz 825-lecia Kościoła Wang
05.08.2001r. Karpacz

Powitanie
Ks. Prob. Edwin Pech

Drogie Siostry i Bracia w Jezusie Chrystusie.

Kościół Górski Naszego Zbawiciela - Wang” - tak brzmi pełna nazwa drewnianego kościoła, którego Urodziny dzisiaj obchodzimy. Upłynęło już 825 lat od wybudowania go w Vang, w Norwegii. Chociaż dokładna data powstania kościoła nie jest znana, przyjęliśmy, że właśnie dzisiaj chcemy świętować i dziękować Bogu za Jego opiekę nad tym Domem Bożym.

Na tegoroczne Uroczystości zaprosiliśmy wielu gości. Są to osoby, parafie i instytucje, z którymi jest związana nasza parafia i Kościół Ewangelicko - Augsburski. Wy byliście z nami w różnych, nieraz trudnych chwilach, przynosząc nam dobre słowa, swoją przyjaźń, ale także konkretną pomoc materialną, dzięki której możemy utrzymywać kościół Wang w dobrym stanie i godnie sprawować służbę Słowa Bożego.

Witam na naszych Uroczystościach Zwierzchnika Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w Polsce ks. Bpa Janusza Jaguckiego. Księdzu Biskupowi już teraz dziękuje za wygłoszenie kazania. Witam zwierzchnika Diecezji Wrocławskiej naszego Kościoła ks. Bpa Ryszarda Bogusza oraz duchownych naszej Diecezji. Z Görlitz przybył do nas ks. Klaus Wollenweber - Biskup Ewangelickiego Kościoła Śląskich Górnych Łużyc. Witam Pana Andreasa Böer, prezesa Synodu i zarazem burmistrza Reichenbach, partnerskiego miasta Karpacza oraz ks. Christopha Wiesenera przewodniczącego Diakonii Ewangelickiego Kościoła Śląskich Górnych Łużyc. W Hahnenklee - Bockswiese w górach Harzu stoi od ponad 90 lat drewniany kościół wybudowany na wzór norweskich. Przyjechała stamtąd delegacja naszej partnerskiej parafii. W Veldhausen działa aktywnie Parafia Kościoła Staroreformowanego. Nasz Zespół „Wang” był przez Was serdecznie goszczony w tym roku. Podczas świąt zawsze pamiętacie o naszych najmłodszych i najstarszych Parafianach.

W Paderborn - Elsen stoi kościół, który posiada ołtarz, krzyż, ambonę i chrzcielnicę wykonaną przez naszego Parafianina, Pana Ryszarda Zająca. Ks. Jürgen Pensky jest od wielu lat tym, który chętnie zaprasza gości z Polski. Z Siegen przyjechał Pan Siegfried Kretzer reprezentując dużą grupę przyjaciół, którą ma tam nasza parafia.

Hrabina Friederike von Reden znana była w Karkonoszach ze swojej pracy charytatywnej. Nam jest szczególnie bliska z powodu nakłonienia króla Fryderyka Wilhelma IV do sprowadzenia kościoła Wang do Karpacza. Pragniemy to dzieło misyjne i diakonijne kontynuować. Przy pomocy niezawodnego ks. Grzegorza Giemzy z Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie i jego współpracowników organizujemy kolejny Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. W dziele Diakonii olbrzymiego wsparcia udzielił nam bardzo skromny człowiek z Emmerthal, Pan Helmuth Spieler. Dzięki niemu nasza Parafia może od października prowadzić bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego. Po nabożeństwie przejdziemy do Starej Plebani, aby otworzyć Stację Socjalną. Ten punkt Uroczystości nie znalazłby się w programie, gdyby nie pomoc Śląskiego Stowarzyszenia Zakonu Joannitów. Dzięki zaangażowaniu Pana Tilo von Thadden mogliśmy otrzymać środki finansowe z Niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na zakup samochodu i wyposażenie Stacji. Następnym etapem współpracy naszej Diakonii z joannitami jest budowa i wyposażenie Stacji Ratunkowo - Socjalnej. Projekt ten jest inspirowany i przygotowywany przez Pana Knuta Randau z Drezna i Stowarzyszenie Joannici - Wypadek - Pomoc. Witam przedstawicieli Zarządu JUH z Saksonii oraz Paula Roth odpowiedzialnego za pomoc dla Śląska z ramienia Zakonu Joannitów.

Witamy wśród nas Konsula Generalnego Niemiec, Pana dra Petera Ohr oraz Charge d'affaires Ambasady Królestwa Norwegii, Pana Asbjørn Brandsrud, który zainteresował się kontaktami Ambasady z naszą Parafią i pomógł zorganizować wystawę w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Po drugiej stronie Śnieżki, w Vrhlabi, jest nasza partnerska, Ewangelicka Parafia Czeskich Braci. Ks. Jaromír Strádal przyjechał dzisiaj z grupą swoich Parafian.

Ks. Wolf-Dietrich Talkenberger jest przedstawicielem duszpasterzy urlopowych, odprawiających nabożeństwa w kościele Wang dla turystów niemieckojęzycznych, od maja do września. Witam także ks. radcę Jana Kozieła, długoletniego proboszcza naszej parafii.

W Karpaczu istnieją dobre stosunki ekumeniczne. Są one zasługą ks. kanonika Zenona Stonia, proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej w Karpaczu. W naszym mieście działa także chór ekumeniczny pod dyrekcją Pana Andrzeja Ejsymonta i Zespół „Wang”, prowadzony przez Pana Ryszarda Zająca. Chór z Parafii Ewangelickiej z Wisły Centrum, prowadzony przez Panią Marię Śliż, reprezentuje jedno z największych skupisk wiernych naszego Kościoła i jest widocznym znakiem dobrych kontaktów z Diasporą. Witam Wicewojewodę Dolnośląskiego, Pana Józefa Króla, Starostę Jeleniogórskiego, Pana Ryszarda Brola i Burmistrz Karpacza, Panią Elżbietę Sadlak, która pełni swoje obowiązki od niedawna, ale już zasłużyła na nasze uznanie.

Nasza Uroczystość nie byłaby tak podniosła, gdyby nie obecność z gości z Norwegii, do których zaliczamy przede wszystkim ks. Carla Philipa Weisera, proboszcza Parafii Ewangelickiej w Vang w Norwegii. Z miejscowości, z której pochodzi nasz kościół przybyło do nas ponad 60 osób. Jest wśród nich Burmistrz Vang, Pan Knut Haalien, biskup Valdres ks. Georg Espolin Johnson oraz kurator Parafii Vang, Pani Tone Steile.

Witam także Współmałżonków wymienionych osób oraz tych wszystkich, którzy przybyli na naszą Uroczystość, aby chwalić Boga za Jego łaskę i miłość.

Dziękuję Parafianom i wszystkim osobom spoza parafii, które włączyły się w organizację Jubileuszu.

Nie nam, Panie, nie nam, ale imieniu swemu daj chwałę, dla łaski swojej, dla wierności swojej . Alleluja!” Ps 115,1

Niech nam błogosławi nasz Zbawiciel Jezus Chrystus!

Słowa Pozdrowień

Pan Prof. Jerzy Buzek,
Prezes Rady Ministrów
Rzeczypospolitej Polskiej

Ekscelencjo Księże Biskupie, Wielebny Księże Proboszczu, Szanowni Państwo,

pragnę serdecznie podziękować za zaproszenie na uroczystości Jubileuszowe z okazji 825-lecia kościoła Wang.

Drewniana świątynia, malowniczo wkomponowana w surową górską przyrodę, stanowi prawdziwą ozdobę podnóża Karkonoszy. Ten liczący sobie ponad 800 lat kościół trafił do Karpacza dzięki staraniom hrabiny Fryderyki von Reden. Pokonał długą drogę z Norwegii, przez Szczecin i Muzeum Królewskie w Berlinie, aby służyć od 1844 roku, kiedy został ponownie poświęcony, mieszkającej u podnóża Karkonoszy tak bliskiej mi wspólnocie luterańskiej. Kościół ten stanowi cenny przykład skandynawskiego drewnianego budownictwa sakralnego oraz dzieło sztuki nordyckiej.

Wasza mała Parafia jest przykładem wspólnoty żywej. Treści Ewangelii reprezentujecie nie tylko słowem. Dajecie im wyraz poprzez organizację życia parafialnego, wspólną troskę o tę świątynię. Jest ona widocznym znakiem Waszej pracy i modlitwy.

Tegorocznemu Jubileuszowi towarzyszy XI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej - liczne imprezy kulturalne, które gromadzą nie tylko wiernych tej Parafii, ale mieszkańców całego Karpacza i okolic, a także odwiedzających te miejsca turystów. Stwarzając okazję do wymiany kulturalnej między Polską, Norwegią, Niemcami i Czechami, uczyniliście Karpacz prawdziwym centrum, w którym przecięły się szlaki różnych kultur i religii. To miejsce przypomina nam dziś, że kultury te są sobie bliskie, gdyż wywodzą się z tego samego chrześcijańskiego pnia.

Dziękuję Radzie Parafialnej za zaproszenie na dzisiejsze uroczyste nabożeństwo. Dziękuję za serdeczną gościnę, której doświadczają wszyscy przybywający tu goście. Dziś otwieracie Stację Socjalną w Domu Parafialnym. To kolejny widoczny znak opiekuńczej troski tej Parafii nad mieszkańcami Karpacza i turystami. To także błogosławiony dar od Śląskiego Stowarzyszenia Zakonu Joannitów dla mieszkańców Dolnego Śląska. Cieszy tak owocna współpraca z joannitami, którzy od XI wieku służą chrześcijaństwu, poprzez opiekę i pomoc potrzebującym. Niech postawa miłosiernego Samarytanina będzie świadectwem Waszej wiary, przykładem urzeczywistniania się Ewangelii w życiu codziennym.

Jako wierny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, jako Premier Rządu polskiego, a także jako turysta wielokrotnie odwiedzający podnóża Karkonoszy, składam wszystkim wiernym Parafii Wang najlepsze życzenia wielu Łask Bożych, wytrwałości w pracy i modlitwie, a także pokoju i pomyślności w życiu wspólnotowym i osobistym.

Szczęść Boże

 

Ks. Prob. Carl Philip Weisser
Parafia Ewangelicko - Luterańska Vang, Norwegia

Drodzy Parafianie kościoła Wang i wszyscy przybyli z Polski, Norwegii oraz innych miejsc!

Zebraliśmy się wszyscy tutaj, aby obchodzić jubileusz tego kościoła, położonego wysoko w górach, 885 m nad poziomem morza.

Pewnego razu wziął Jezus ze sobą trzech swoich uczniów i zaprowadził ich na wysoką górę. (Mat. 17, 1-9.) I oto ukazali się im Mojżesz i Eliasz, którzy z nim rozmawiali. Na to odezwał się Piotr i rzekł do Jezusa: „Panie! Dobrze nam tu być; i jeśli chcesz, rozbiję tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, dla Mojżesza jeden i dla Eliasza jeden.” Gdy on jeszcze mówił, oto obłok jasny okrył ich i oto rozległ się głos z obłoku: „Ten jest syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem, jego słuchajcie!” A gdy to usłyszeli uczniowie, upadli na twarz swoją i zatrwożyli się bardzo. I przystąpił Jezus, i dotknął się ich, i rzekł: „Wstańcie i nie lękajcie się! A podniósłszy oczy swe, nikogo nie widzieli, tylko Jezusa samego.

Nie nadeszły jeszcze wtedy czasy budowania domów. Osoba, którą ujrzeli, gdy podnieśli swe oczy, nie powinna zostać zamknięta w domu. Należało Go słuchać i za Nim podążać, ponieważ przyniósł On na świat Słowo Boże i sam nim był. Po jego śmierci i zmartwychwstaniu mieli oni wyjść i głosić dobrą nowinę - Ewangelię - na całym świecie. Wówczas nadszedł czas budowy domów, kościołów, które nie miały na celu zamknięcia Jezusa, lecz miały być drzwiami do tej części istnienia, której nie da się zmierzyć miarą i wagą. Nie da się jej również zmienić przy pomocy ekonomicznych obliczeń. Pomimo tego, jest obecna: Bóg jako Stwórca wszelkich rzeczy, Jezus, Zbawca świata oraz Zbawiciel, Odkupiciel, Bóg obecny w naszym życiu.

W tym właśnie celu przed 825 laty wybudowano kościół w miejscowości Vang. Podczas dzisiejszego jubileuszu, świętujemy nie tylko jubileusz domu, lecz również jego funkcji. Budynek ten ma nam pomóc ujrzeć i posłuchać naszego Mistrza. Tutaj ludzie spotykali Boga i będą go spotykać również w przyszłości.

825 lat to długi czas. Wiele działo się z tym obiektem. Kościół zmienił się i został przeniesiony. Przez ten cały okres służył jednak temu samemu celowi: ukazywał Boga i Jego Syna Jezusa Chrystusa. Tutaj ludzie odnajdowali ramy i spoistość dla swojego życia. Kościół powinien nadal przekazywać człowiekowi odwieczne wartości tak, jak i też sobie życzymy, aby nasze kościoły w miejscowości Vang mogły spełniać tę rolę.

Cieszymy się, że możemy wspólnie, jak bracia i siostry, obchodzić ten jubileusz. Odczuwamy wspólnotę ponad wieloma granicami, które nas dzielą.

Wspólnota, do której należymy, nie opiera się na ideach ludzi, lecz na istocie rzeczy: niektórzy widzieli i niektórzy widzą Jezusa i tylko Jego.

Jemu cześć i chwała na wieki wieków!

Z okazji 825 jubileuszu życzymy kościołowi Wang wiele szczęścia. Cieszymy się, że możemy brać udział w tym historycznym wydarzeniu. Łączy nas ono z przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

 

Ks. Bp Klaus Wollenweber
Ewangelicki Kościół Śląskich Górnych Łużyc, Niemcy

Kościół Wang w świetle wielkich wydarzeń.

Kościół Wang w Karkonoszach - jasna chwila dla młodych i starych ludzi.

Kościół Wang - świadectwo historii światła Chrystusa od Norwegii po Karkonosze.

Postępujcie jako dzieci światłości, bo owocem światłości jest wszelka dobroć i sprawiedliwość, i prawda.” (Efez.5, 8.9.) Jako biskup partnerski ze śląskich Łużyc Górnych, witam Was, bracia i siostry, którzy przybyliście na dzisiejszą uroczystość do Karpacza z bliska i z daleka. Już 825 lat kościół ten pozostaje do dyspozycji dzieci światłości, wiele lat w Norwegii, a od 157 lat tu, u stóp Śnieżki. Interesująca jest historia drogi, jaką przemierzył ten norweski kościół, ale dla mnie jeszcze ważniejszy jest fakt, że niezliczeni ludzie szukali i znaleźli w kościele Wang Bożą dobroć, sprawiedliwość i prawdę.

Kolumny i słupy drzwiowe, ściany i sufity kościoła mogłyby opowiedzieć o łzach szczęścia i łzach rozpaczy wielu ludzi. Cały rozmiar życia człowieka jest rozciągnięty w tym pomieszczeniu. Dzieci i dorośli przeżyli tutaj, przy ołtarzu, swój chrzest i konfirmację. Chrześcijanie mówili do siebie przy zaślubinach słowo „tak”. Podczas jubileuszy i na nabożeństwach wyśpiewywano i głoszono chwałę Pana i wreszcie podczas nabożeństw żałobnych oznajmiano radosną nowinę o zmartwychwstaniu Chrystusa: śpiewając, modląc się, głosząc kazania, od wielu dziesiątek lat, od ponad ośmiu wieków!

My, chrześcijanie ze śląskich Łużyc Górnych, mamy nadzieję, że będziemy mogli tutaj, w kościele Wang, nadal odkrywać światłość Boga: Bożą dobroć, sprawiedliwość i prawdę. Ponadto życzymy błogosławieństwa i pokoju Bożego, który ważniejszy jest niż nasz rozsądek. Boże, błogosław wszystkich, którzy wchodzą tu i wychodzą, pokój Pański niech będzie z nami. Amen

 

Pfr. Mgr Jaromír Strádal, Vrchlabí,

Evangelische Kirche der Böhmischen Brüder, Tschechien

Liebe Schwestern und Brüder, Geehrte Gäste!

Ich möchte Sie alle begrüßen im Namen der Partnergemeinde von Tschechien, der Gemeinde der Evangelischen Kirche der Böhmischen Brüder in Vrchlabí.

Wir haben schon fast zehn Jahren sehr gute und freundliche Kontakte mit der Gemeinde Wang hier in Karpacz und regelmäßig besuchen wir uns einander - mindestens einmal im Jahr, damit wir auch einen Gottesdienst zusammen feiern. In der Regel war dies das sogenannte ERNTEDANKFEST, das wir entweder hier in Karpacz oder auf der andere Seite des Riesengebirges zusammengefeiert haben. Letztes Mal im Oktober 2000 haben wir bei uns in Vrchlabí das100 - jährige unserer Kirche gefeiert. Wie damals, auch heute verstehe ich das als eine gute Gelegenheit unserem himmlischen Vater zu danken - und besonders für alle gute Gaben, die wir von Ihm bekommen haben - hauptsächlich im geistlichen Sinn. Auch heute möchte ich zusammen mit Ihnen allen unserem Gott danken und ihn preisen. Am besten mit Worten, die Sie meistens sehr gut kennen - aus der Bibel.

Es ist keine Überraschung hier in Karpacz, sowie bei uns auf der anderen Seite des Riesengebirges, wenn man erinnert an Psalm 121. „Ich hebe meine Augen auf zu den Bergen... Woher kommt mir Hilfe?”

Gottes Hilfe will ich jetzt mit Ihnen danken, und das will ich gleichzeitig Ihnen allen wünschen, dass Sie diese Quelle des Segnens immer vor Augen haben und darum immer bekennen können: „ Meine Hilfe kommt vom Herrn, der Himmel und Erde gemacht hat.”

Dieser Psalm ist ein WALLFAHRTSLIED.

Die Kirche Wang ist eigentlich schon seit Jahrzehnten ein Wallfahrtsort. Viele kommen - und das ist die Frage jetzt: warum eigentlich kommen die Leute hierher? Mein Dank und gleichzeitig mein Wunsch für diese Kirche Wang und besonders für die christliche Gemeinde, die hier lebt und dient, ist, dass alle Wanderer, alle Besucher hier in der Kirche Wang etwas davon, was der Psalmist in seinem Psalm bekennt, bekommen, begreifen und fröhlich annehmen können und dass Sie alle sich dann an die Kirche Wang erinnern können als an einen Ort, wo Sie mit Gott, mit Seiner Macht und Seiner Liebe zusammentreffen durften.

Dazu gebe unser Herr Ihnen allen die Gaben Seines Heiligen Geistes.

Lasst uns den Psalm 121 in allen Muttersprachen zusammen beten. Ich mache das also auf tschechisch.

„Ich hebe meine Augen auf zu den Bergen. Woher kommt mir Hilfe?
Meine Hilfe kommt vom HERRN, der Himmel und Erde gemacht hat.
Er wird deinen Fuß nicht gleiten las­sen, und der dich behütet, schläft nicht.
Siehe, der Hüter Israels schläft und schlummert nicht.
Der Herr behütet dich; der HERR ist dein Schatten über deiner rechten Hand,
dass dich des Tages die Sonne nicht ste­che noch der Mond des Nachts.
Der HERR behüte dich vor allem Übel, er behüte deine Seele.
Der HERR behüte deinen Ausgang und Eingang von nun an bis in Ewigkeit.”

Amen.

 

Ks. prob. Zenon Stoń,
Par. Nawiedzenia NMP w Karpaczu.

Jest mi bardzo miło i czuję się wielce zaszczycony, że z okazji Jubileuszu 825-lecia wybudowania kościoła Wang, mogę od siebie i od całej wspólnoty parafialnej kościoła rzymsko-katolickiego w Karpaczu, przekazać wiernym parafii ewangelicko-augsburskiej i ich proboszczowi księdzu Edwinowi Pechowi słowa szczerych pozdrowień i serdecznych życzeń. Czynię to w klimacie szacunku i życzliwości, bowiem taki właśnie klimat znamionuje relacje obu naszych chrześcijańskich wspólnot.

Przed 825 laty nad jeziorem Wang w Norwegii tamtejsi wierni zbudowali kościół. Czas, który nikogo i niczego nie oszczędza zagroził po kilku wiekach istnieniu tamtej świątyni. Uratowali ją i odbudowali w nowym miejscu, w Karpaczu w XIX wieku Niemcy, nadając jej tytuł Kościół Górski Naszego Zbawiciela. Od 54 lat tym kościołem opiekują się i sprawują w nim kult Boga w Trójcy Jedynego Polacy.

Historia kościoła Wang, którą utworzyły wspólnie trzy narodowości, jest wyrazem bardzo podstawowej prawdy, że dobro wiary i kultury jest zawsze dobrem człowieka. Powinnością człowieka jest natomiast szanować wszelkie dobro i strzec go, bez względu na to, kto i kiedy wniósł je w świat. Tę prawdę godzi się szczególnie zaakcentować w chwili obecnej, gdy kontynent europejski czyni wysiłki zjednoczenia narodów i kultur z poszanowaniem ich tożsamości, a zarazem z nadzieją na wzajemne otwarcie się na siebie.

Kościół Wang stoi przy najbardziej uczęszczanym szlaku wiodącym na najwyższy szczyt Karkonoszy - Śnieżkę. Jest w tej okoliczności pewna symbolika, którą najtrafniej oddają słowa św. Pawła z listu do Kolosan „...szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus zasiadając po prawicy Boga. Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi” (l, 1-2).

Niech tę Bożą prawdę, wynoszącą człowieka w godności i wartości, pomaga realizować wiernym parafii Wang ich czcigodna i przeniknięta sacrum świątynia. Niech wszystkim odwiedzającym tę świątynię i dążącym w szlachetnym trudzie ku Śnieżce towarzyszy łaska Chrystusa i prowadzi ku temu, co Boże i głęboko ludzkie.

Proszę przyjąć te życzenia wraz z modlitwą, w której polecam Bogu wszystkich, których losy na przestrzeni IX wieków były i są związane z kościołem Wang.

 

Asbjørn Brandsrud
Ambasada Królestwa Norwegii, Warszawa

Szanowni Parafianie, drogie Panie i Panowie.

Na początku chciałbym szczególnie serdecznie podziękować za miłe zaproszenie na uroczystość 825 jubileuszu kościoła Wang w Karpaczu, przeżywaną wspólnie z Państwem oraz gośćmi z Polski, Niemiec, Czech i Norwegii.

Ten stary kościół, który pierwotnie stał w miejscowości Vang, w bogatej w tradycje dolinie Valdres, został ponownie zrekonstruowany w XIX wieku na Śląsku i służył jako Dom Boży Norwegom, Polakom, Niemcom i innym narodom. Ten stary kościół jest żyjącym znakiem naszej europejskiej kultury oraz fundamentem wartości. Wszyscy ci, dla których stał się on Domem Bożym od czasu jego przeniesienia, zasługują na uznanie ze względu na wspaniały stan, w jakim się znajduje.

Jedyny w swoim rodzaju sposób konstrukcji uchodzi, obok łodzi Wikingów, za najbardziej znaczący wkład Norwegii w historię europejskiej architektury. Ta sztuka budowlana ukazuje jednocześnie ścisły związek, który istniał już wówczas pomiędzy kontynentem europejskim a Norwegią.

Dziś, kiedy jednoczy się Europa, gdy znikają stare i sztuczne granice, uniemożliwiające wspólne funkcjonowanie ludzi, stoi dom, który mówi do nas w jednym języku. Niezależnie od tego, czym się różnimy, potrafimy go bez problemu zrozumieć.

W kościele tym zwiastowane jest Słowo Boże. Głosi się miłość bliźniego i pojednanie. Wstępuję do tego domu pełen respektu przed historią i świadomy, że należymy do jednej wspólnoty, w której narodowość i granice państw nie mają już wykluczającej i rozgraniczającej funkcji, lecz stały się tylko pozytywnym czynnikiem identyfikującym ludzi.

W tym cudownym dniu, w pięknych Karkonoszach, obchodzone jest święto. Dziękuję raz jeszcze za zaproszenie i życzę Parafii Wang i miastu Karpacz wielu sukcesów w przyszłości.

 

Dr Peter Ohr
Konsul Generalny Niemiec, Wrocław

Z okazji uroczystych obchodów 825 rocznicy istnienia kościoła Wang chciałbym przekazać Państwu najserdeczniejsze pozdrowienia z Generalnego Konsulatu Niemiec we Wrocławiu.

Znajdujemy się dzisiaj wszyscy obok kościoła o wielkim historycznym znaczeniu. Po uciążliwej podróży w połowie XIX wieku, znalazł on swoją nową ojczyznę tutaj, na wzniesieniach Karkonoszy. Kościół ten jest starym nordyckim dziełem sztuki o wielkiej wartości architektonicznej i artystycznej. Odbywają się w nim dzisiaj nabożeństwa dla wyznawców Kościoła Ewangelicko - Luterańskiego. Jednocześnie cieszy się on wielkim zainteresowaniem odwiedzających.

Z Wangu roztacza się widok na jedyny w swoim rodzaju górski krajobraz, który jednak może stanowić niebezpieczeństwo dla niektórych turystów. Stąd wywodzi się pomysł utworzenia tutaj stacji, niosącej pomoc w nagłych wypadkach. Stacja ta może rozpocząć działalność dzięki porozumieniu, zawartemu pomiędzy saksońskim stowarzyszeniem Joannici - Wypadek - Pomoc, parafią Wang oraz gminą Karpacz. Ponadto będzie ona oferowała opiekę medyczną i socjalną ludziom starszym i potrzebującym pomocy.

Wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu, należą się moje podziękowania. Szczególnie dziękuję Panu pastorowi Edwinowi Pechowi i wysokim przedstawicielom Zakonu Joannitów, który poprzez tę inicjatywę wyraża swoje powiązania ze Śląskiem.

Stacja Socjalna jako inicjatywa partnerska, wykraczająca poza granice państw, jest kolejnym dobrym przykładem ścisłego współdziałania organizacji kościelnych i charytatywnych naszych obu krajów.

Życzę kościołowi Wang i jego Stacji Socjalnej dobrej przyszłości w służbie bliźniego.


 


 

 
 
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zdjęcia
 
Księgarnia
     

 

  zł
  Home  |  Parafia  |  Zwiedzanie Kościoła  |  Diakonia Wang  |  Noclegi  |  Koncerty  |  Ryszard Zając  |  Kontakt  |  Archiwum EWT  |  Interreg PL-SN  |  Interreg PL-SN  
© Parafia Ewangelicko-Augsburska WANG w Karpaczu; projekt i wykonanie: Wydawnictwo WARTO.