Kościół WANG
To wiem, że Bóg jest ze mną. Ps 56,10  
 
wang
Chór Ekumeniczny


Krótka historia Chóru Ekumenicznego w Karpaczu

Chór Ekumeniczny w Karpaczu rozpoczął swoją działalność w listopadzie 1996 roku. Powstał z połączenia grupy osób związanych z zespołem Wang przy parafii ewangelicko-augsburskiej Wang w Karpaczu i grupy śpiewających pasjonatów z parafii rzymskokatolickiej. Pierwsza dyrygentką chóru była pani Jagoda Plebańska (wówczas mieszkanka Karpacza). Niedługo później Chór miał nowego dyrygenta; był nim zawodowy muzyk - skrzypek pan Andrzej Gniewek.
Członkowie chóru ekumenicznego, zdecydowali, iż będą śpiewali twórczość kompozytorów, tak dobraną, aby nie zranić niczyich uczuć religijnych. Próby chóru kończone są odczytaniem rozważania biblijnego i Modlitwą Pańską „Ojcze nasz”.
Dalszym postanowieniem było to, aby organizować koncerty charytatywne, a przychód z nich przeznaczyć dla potrzebujących wsparcia. Ewangelicy i Katolicy, pomimo różnic doktrynalnych, pragną być widzialnym znakiem jedności w Chrystusie.

Chór od początku swego istnienia wiele koncertuje, przeważnie w kościołach. Oprócz częstych występów w kościele Wang, jest zapraszany przez księdza proboszcza Zenona Stonia z parafii rzymskokatolickiej w Karpaczu. Śpiewał także w Jeleniej Górze, Kowarach, Mysłakowicach, Lubawce, Miłkowie, Świdnicy, Bogatyni, Jaworze, Cieszynie, Cisownicy, Wiśle oraz na zamku "Czocha". Były też występy zagraniczne w Jabloncu i Vrchlabi (Czechy) i w Goerlitz, Kamenz (Niemcy). Chór był kilkakrotnie zaproszony do zaśpiewania podczas uroczystości zaślubin.

W roku 2001 dyrygenturę przejął Pan Andrzej Ejsymont.

Od końca stycznia 2004 roku chór prowadzi dyrygent, Pan Bernard Stankiewicz z Jeleniej Góry, który jest doświadczonym muzykiem Filharmonii Jeleniogórskiej. Wprowadza nowe utwory do repertuaru (m.in. gospels).
W październiku roku 2006 chór obchodził 10-lecie działalności. W kościele Rzymskokatolickim w Karpaczu odbył się uroczysty koncert a gratulacje złożył chórowymi min. burmistrz Pan Bogdan Malinowski.

Starosta Jeleniogórski Pan Jacek Włodyga przyznał chórowi nagrodę za "Promocję Regionu" w 2006 roku.

Chór koncertuje w kraju i za granicą, głownie w kościołach, ale uczestniczył też w takich wydarzeniach, jak Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowej i Wschodniej we Wrocławiu i Budapeszcie. Chór uczestniczył też czynnie w nabożeństwie wielkopiątkowym w kościele Wang, które było transmitowane bezpośrednio przez II program TVP. W 2015 roku Chór Ekumeniczny nagrał i wydał płytę CD „Rok kościelny w pieśni”. W 2016 roku Chór świętował 20-lecie swojej działalności i z tej okazji odbył się koncert jubileuszowy w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. W kwietniu 2017 roku Chór otrzymał specjalne wyróżnienie za ogólne wrażenia artystyczne w XII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach.

Miesiąc później, w maju, w Katowicach, Chór Ekumeniczny z Karpacza otrzymał Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Śląskiego w I Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Ewangelickiej.

Próby chóru ekumenicznego odbywają się w holu Leśnego Banku Genów w Kostrzycy, dzięki uprzejmości Dyrekcji placówki. Tam nasze śpiewanie dobrze brzmi dzięki świetnej akustyce. Próby odbywają się raz w tygodniu we wtorki o godzinie 18.30 i trwają 2 godziny.

Chór jest otwarty na przyjęcie nowych członków. Każdy, kto czuje radość śpiewania, ma słuch muzyczny, poczucie rytmu i akceptuje zasady ekumenii może być wśród nas.
Zapraszamy wszystkich chętnych. Najlepszy kontakt przez kogoś z członków Chóru, lub telefonicznie do parafii Wang (757619228).

Chór Ekumeniczny

Parafia Ewangelicko - Augsburska Wang
ul. Na Śnieżkę 8
58-540 Karpacz

Tel. +48 75 7619228; Fax. +48 75 7528293;

http://www.wang.com.pl

wang@wang.com.pl

 Dziękuję za wspólny śpiew.

 Ks. prob. Edwin Pech

Historia działalności Chóru Ekumenicznego w Karpaczu:
Krótka historia
/files/Chor Ekumeniczny/Krotka historia Choru Ekumenicznego.pdf
Lata 1996-2006
/files/Chor Ekumeniczny/Chor Ekumeniczny w Karpaczu - 10 lat dzialalnosci (1996-2006).pdf
10-lecie
/files/Chor Ekumeniczny/10-lecie Choru ekumenicznego relacja z koncertu.pdf
Lata 2006-2007
/files/Chor Ekumeniczny/Dzialalnosc Choru Ekumenicznego w okresie maj 2006-2007.pdf
Lata 2008-2009
/files/Chor Ekumeniczny/Dzialalnosc Choru Ekumenicznego w okresie 2008-2009.pdf
Rok 2010
/files/Chor Ekumeniczny/Program koncertow Choru Ekumenicznego w roku 2010.pdf
Rok 2011
/files/Chor Ekumeniczny/Chor Ekumeniczny i nabozenstwa ekumeniczne w roku 2011.pdf
Rok 2012
/files/Chor Ekumeniczny/Chor Ekumeniczny i nabozenstwa ekumeniczne w roku 2012.pdf
Rok 2013
/files/Chor Ekumeniczny/Wystepy Choru Ekumenicznego z Karpacza w roku 2013.pdf
Rok 2014
/files/Chor Ekumeniczny/Wystepy Choru Ekumenicznego z Karpacza w roku 2014.pdf
Rok 2015
/files/Chor Ekumeniczny/Wystepy Choru Ekumenicznego z Karpacza w roku 2015.pdf

http://www.luteranie.org/?p=2140

Rok 2016

/files/Chor Ekumeniczny/20-l. Ch.EkNowiny Jeleniogorskie.PDF

/files/Chor Ekumeniczny/Wystepy Choru Ekumenicznego z Karpacza w roku 2016.pdf


Linki dotyczące Chóru Ekumenicznego z Karpacza:

Koncerty Chóru Ekumenicznego:
 
 
Menu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zdjęcia
 
Księgarnia
     

 

  zł
  Home  |  Parafia  |  Zwiedzanie Kościoła  |  Diakonia Wang  |  Noclegi  |  Koncerty  |  Ryszard Zając  |  Kontakt  |  Archiwum EWT  |  Interreg PL-SN  |  Interreg PL-SN  
© Parafia Ewangelicko-Augsburska WANG w Karpaczu; projekt i wykonanie: Wydawnictwo WARTO.