pl
endeczuahu

06.10.2019 r. – Dziękczynne Święto Żniw oraz zegar, tarcze i dzwony.

06.10.2019 r. – Dziękczynne Święto Żniw oraz Uroczystość związana z zakończeniem renowacji zegara, tarcz oraz zawiesi dzwonów.

„Oczy wszystkich w Tobie nadzieję mają, a Ty im dajesz pokarm ich we właściwym czasie.” Ps 145,15

Dnia 06.10.2019 r. w czasie nabożeństwa z okazji Dziękczynnego Święta Żniw w kościele Wang podziękowaliśmy Bogu za zakończenie renowacji zegara, tarcz oraz zawiesi dzwonów przez Krzysztofa Kurka, a także konserwacji ścian wewnętrznych i schodów dzwonnicy przez Pawła Drosta. Po nabożeństwie była możliwość zwiedzenia dzwonnicy z p. Kurkiem.

Na jednym z dzwonów wieży kościoła Wang są wypisane słowa psalmu 103,1 „Błogosław, duszo moja, Panu” a na drugim Modlitwa Pańska „Ojcze nasz”. Cieszymy się, że nasze dzwony i zegar funkcjonują i mogą chwalić Boga i wskazywać dobry czas, każdemu kto przychodzi do kościoła Wang.

Tadeusz Żyła z Karpacza, który uruchomił zegar na początku lat 90-tych przesłał taki oto wierszyk:

„I znów zegar tam, na wieży, czas pokaże, jak należy.

A te tarcze zegarowe wyglądają znów jak nowe.

Dźwięki dzwonów brzmią po górkach – dzięki pracy Pana Kurka…

Pastor swe kazanie każe, przy twym „tik-tak” – nasz zegarze.

Krzysztof Kurek otrzymał w podziękowaniu fotografie kościoła Wang. Głos zabrał także Władysław Meller współzałożyciel Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków KMZiZ z siedzibą we Warszawie.

Prace te czekały wiele lat na realizację, ale wreszcie stało się to możliwe dzięki środkom finansowym Parafii Wang oraz dotacji udzielonej przez Nadleśnictwo Śnieżka z Kowar. W czasie Uroczystości ks. prob. Edwin Pech podziękował pani Nadleśniczy Katarzynie Adamczyk za osobiste zaangażowanie w uzyskaniu tej dotacji.

W nabożeństwie wziął udział Chór Ekumeniczny z Karpacza pod dyrekcją Bernarda Stankiewicza.

Zegar wykonany został w roku 1844, sygnowany jest na kole pośrednim mechanizmu chodu „Anno 1844 erbaut von Johann Gottlob Scheer in Hirschberg”.

Zegar wyposażony jest w trzy mechanizmy: chodu, bicia godzin oraz bicia kwadransów. Umieszczony jest na poziomie tarcz zegarowych (na poziomie ok. 15 metrów od podstawy wieży).

 

Zdjęcia

© 2024: Kościół WANG | projekt i wykonanie: wiredot.com