hu
plendeczua

Bezpieczna Przystań

Bezpieczna Przystań (Die Fluchtburg)

58-540 Karpacz, ul. Wilcza 24

Wilcza Poręba – drewniany dom w skandynawskim stylu z historią, duży ogród i widok na góry.

Zabytkowy obiekt w baśniowej scenerii Karkonoszy.

Drewniany dom w górach, w Karpaczu, do wynajęcia.

HONOROWI GOSPODARZE.

Pisarz Gerhart Pohl, który wita nas z uśmiechem w swoim byłym gabinecie, zachęcając do pracy twórczej, pośród dzieł swojego autorstwa, znajdujących się w bibliotece.

Luise Pohl, jego bratowa, zaprasza nas na kawę i likier miodowy „Krupnik” do salonu, a później zachęca do odpoczynku w komfortowo wyposażonych i artystycznie zaaranżowanych pokojach.

Oba portrety Gospodarzy są dziełem malarza Bruno Griesela http://www.bruno-griesel.de/

„Bezpieczna Przystań” jest własnością Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wang w Karpaczu – Gospodarza domu.

MIEJSCE

Bezpieczna Przystań (Die Fluchtburg)

 • ILLE • TERRARUM • MIHI • PRAETER OMNES • ANGULUS RIDET • A • D • 1912 •

„ÓW KĄCIK NA ZIEMI UŚMIECHA SIĘ DO MNIE PONAD WSZYSTKIE INNE”. A.D. 1912. Horacy, poeta rzymski (65–8 p.n.e.)

Malowniczo położony dom znajduje się w Wilczej Porębie, dzielnicy Karpacza.

Rezydencję tą zbudował w roku 1912 żydowski lekarz z Berlina Albert Citron i zamieszkał w niej ze swoją małżonką Charlotte. Dr Citron był zafascynowany Szwecją i stamtąd sprowadził projekt domu.

Gerhart Pohl zakupiłuśmiechający się zakątek” dwadzieścia lat później od tego miłośnika twórczości Horacego, który nad jego wejściem umieścił motto „Ów kącik na ziemi uśmiecha się do mnie ponad wszystkie inne”. A.D. 1912.

Pisarz spotykał się regularnie w „Bezpiecznej Przystani” z przyjaciółmi i osobami o poglądach podobnych do jego własnych. Dla wielu ludzi uciekających przed faszystowską III Rzeszą, dom ten był schroniskiem i przystanią w drodze na emigrację przez Czechy. Oprócz szeregu artystów, pisarzy, dziennikarzy i teologów, schronienie w tym domu znaleźli również naukowcy i politycy. Wydarzenia te spowodowały, że temu domowi nadano przydomek „Bezpieczna Przystań” (Die Fluchtburg). Gerhart Pohl, który wraz ze zwłokami Gerharta Hauptmanna opuścił w roku 1946 Karkonosze, spisał losy tego domu w powieści pod tym samym tytułem.

Luise Pohl, jego bratowa, którą przyjęto do tego domu w czasie II wojny światowej, mieszkała w Wilczej Porębie do końca swoich dni. Z ogromnym zamiłowaniem pielęgnowała tą posiadłość. Gościła w jej progach artystów, dyplomatów, duchownych oraz szerokie grono przyjaciół. Zmarła w nim tuż przed ukończeniem swoich setnych urodzin, w roku 2006, przekazując na własność „Bezpieczną Przystań” Parafii Ewangelicko – Augsburskiej Wang w Karpaczu i została pochowana na cmentarzu parafialnym przy kościele Wang.

Parafia Ewangelicko-Augsburska Wang wraz z wieloma Przyjaciółmi pragnie, aby ten dom został zachowany jako świadectwo kultury i historii dla kolejnych pokoleń. https://www.fluchtburg.eu/ https://www.facebook.com/fluchtburg

Aby ten obiekt mógł opowiadać swoją historię, Gospodarz udostępnia „Bezpieczną Przystań” dla Gości, którzy pragną poznać niezwykłą przeszłość tego miejsca, jego mieszkańców i tych, którzy znaleźli tutaj bezpieczną przystań. Zostając gośćmi, mają okazję zapoznania się z jego historią i odczuć duszę tego miejsca. Jak napisał Gerhart Pohl: „Hitler stał u bram władzy państwowej. Już za niedługo miały szaleć chimery. Na ojczyźniany warsztat zaplanowano ten domek. Kto jednak przewidział zrządzenie losu? Kiedy i jak, ktoś, dla kogoś, staje się narzędziem?” „Człowiek może zbudować sobie dom – jednak drogę buduje mu Bóg.” (Kurt Kluge, „Pan Kortüm”)

Dramatyczna historia losów mieszkańców tego domu oraz ich gości została opisana w powieści „Fluchtburg” oraz „Czy jestem jeszcze w swoim domu?”.

Przed bramą wjazdową na posesję znajduje się tablica informacyjna o historii tego miejsca. Do pobrania: TABLICE_Fluchtburg_PL_DE_CZ_EN_

Budowa oczka wodnego została humorystycznie sfilmowana po roku 1945.  Do pobrania:https://www.youtube.com/watch?v=2DypnmEBx98

REMONT, RENOWACJA, TERMOMODERNIZACJA.

Wielu wyjątkowych fachowców brało udział w renowacji tej willi, starając się, aby „Bezpieczna Przystań” dalej pozostała domem z „duszą”, a zarazem, aby goście mogli się w nim czuć komfortowo.

Magdalena Krawczyk-Demczuk odrestaurowała szyld z mottem Horacego. Adam i Emil Krawczyk-Demczuk odrestaurowali drewniane elementy oraz malowidła przywracając im dawną świetność. Sergiej Naskevich podjął się oczyszczenia schodów i drzwi ze starej farby oraz wykonał meble do piwnicy. Firma Przemysława i Wawrzyńca Biegus wykonała okna, drewniane drzwi wejściowe i drewniane podłogi. Prace budowlane i instalacyjne wykonała Firma Budowlana „Nowy Dom” – Ludmiła, Wojciech i Paweł Piskorz.

Budynek jest drewniany, posiada gazowe ogrzewanie sterowane pogodowo oraz system alarmowy antywłamaniowy i pożarowy.

Aranżacją wnętrz zajęła się architekt wnętrz, artysta plastyk Dorota Miazga: „Głównie chciałam oddać charakter willi z tamtych czasów, lat dwudziestych ubiegłego wieku. Zainspirowały mnie dwa kolory, które pojawiły się w domu – witrażowa lampa z zielonymi gomółkami i czerwone fotele na górnym holu, meble właścicielki. Te dwie barwy pojawiają się w dekoracji tapicerek na sofach i fotelach w lambrekinach okien a reszta to czysta barwa drewna. Chciałam też stworzyć gabinet pisarza, właściciela Gerharta Pohla, tak aby jego duch był obecny przy eklektycznym biurku i starym fotelu. Ze względu na historię, w pokojach mogły się znajdować meble z różnych epok i stylów historii meblarstwa, ale najbardziej pasował mi tu eklektyzm i neorenesans, bo takie meble znajdowały się dawniej w eleganckich willach. Chciałam, aby odwiedzający Bezpieczną Przystań, mogli przenieść się w czasie i odpocząć w tych przyjaznych kolorach i klasycznych wnętrzach. Wierzę, że każdy kto tam przyjedzie odnajdzie ciszę i radość z obcowania z historią.” https://www.facebook.com/Aranżacja-wnętrz-Dorota-Miazga-104044917954548/?modal=admin_todo_tour

DARCZYŃCY, PRZYJACIELE, WSPIERAJĄCY „BEZPIECZNĄ PRZYSTAŃ”.

Wymienione niżej instytucje i/lub osoby wspierają naszą działalność poprzez pomoc finansową bądź czynne uczestnictwo w projekcie „Bezpieczna Przystań”. Przedstawiona poniżej kolejność jest przypadkowa i niekompletna i nie odzwierciedla intensywności współpracy. Dlatego prosimy Państwa o zrozumienie.

Rada Parafialna Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wang w składzie: Zbigniew Kulik, Kazimiera Wegner, Ewa Kamińska, Agnieszka Jawor, Horst Müller, Jan Stenzel oraz ks. prob. Edwin Pech, Unia Europejska – Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Bogusława Pech, Heike i Michael Schuster, Ullrich Junker, Elżbieta Szlauer, Magdalena i Krzysztof Ałykow, Christopher Schmidt-Münzberg, Eckhard Laible, Bruno Griesel, Stowarzyszenie Pielęgnacji Kultury i Sztuki Śląska (VSK), dr Marcin Miodek, Julita Zaprucka, Janusz Skowroński, Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, Irena Chładzińska, Robert Balcerek, Maria Patejuk-Stenzel, ks. prof. Marek Jerzy Uglorz.

GDZIE BĘDZIECIE PAŃSTWO SPAĆ?

Oddajemy Państwu na wyłączność ogrodzony dom z ogrodem i dwustanowiskowym garażem.

Do Państwa dyspozycji jest dom dla 7 osób: 4 sypialnie, 3 łazienki, salon, holl z kominkiem i starą ławą, drugi holl na piętrze z miejscem do odpoczynku.

Parter:

 • salon z dwustronnym kominkiem,
 • holl z dwustronnym kominkiem,
 • gabinet – biblioteka z miejscem do pracy przy biurku Gerharta Pohla,
 • kuchnia,
 • spiżarka,
 • łazienka z prysznicem, wanną i WC,

Piętro:

 • sypialnia z łożem małżeńskim i łazienką,
 • sypialnia z łożem małżeńskim,
 • sypialnia z dwoma łóżkami,
 • sypialnia z jednym łóżkiem,
 • holl z miejscem do wypoczynku,
 • łazienka z prysznicem i WC dostępne z hollu.

Piwnica:

 • pralnia z pralką i suszarką,
 • spiżarka z piwniczką na wina,

W trzech łazienkach jest dodatkowe ogrzewanie elektryczne kaloryferów na suszenie ręczników.

JEDZENIE

Posiłki można przygotować samodzielnie.

Kuchnia jest w pełni wyposażona:

 • płyta indukcyjna,
 • piekarnik elektryczny,
 • kuchenka mikrofalowa,
 • lodówka, zamrażarka,
 • zmywarka,
 • sztućce, garnki i patelnie firmy „Gerlach”,
 • piękna porcelana „Kristoff” z Wałbrzycha https://www.porcelanapolska.com.pl/
 • kieliszki i wszystko co ze szkła potrzebne z „Krosna”,
 • robot kuchenny,
 • blender,
 • toster,
 • ekspres do kawy,
 • czajnik elektryczny,

Śniadania można spożywać w kuchni (5 osób) a kolacje w hollu przy kominku (7 osób), natomiast bogate śniadania czy obiady oraz wystawne kolacje mają zwyczajowe miejsce przy dużym stole salonowym dla 8 osób.

Najbliższy sklep spożywczy znajduje się 950 m od domu.

Jeśli w danym dniu nie mają Państwo ochoty samodzielnie przygotowywać posiłku, to po sąsiedzku w restauracji Wilczy Apetyt można spożyć śniadanie oraz domowe obiady w oparciu o Kuchnię Polską serwowane a la carte http://www.wilczy-wodospad.pl/galeria/wilczy-apetyt/

Niecałe 300 metrów od domu znajduje się włoska „Restauracja Albero” oraz restauracja w hotelu Green Mountain Hotel*****https://www.green-mountain.pl/restauracje/

NA NUDĘ

Zachęcamy do wędrówki po górach. Obok domu zaczyna się zielony szlak turystyczny prowadzący na Śnieżkę.

Kompleks basenowy

W odległości 200 metrów od budynku znajduje się hotel Artus https://www.artusresort.pl/resort

w którym możecie Państwo skorzystać odpłatnie z basenów oraz restauracji.

Najbliższe Spa Dr Irena Eris znajduje się w odległości 300 m od budynku w hotelu Green Mountain Hotel *****

Stok narciarski.

W odległości 900 m znajduje się stok narciarski Relaks: http://stokrelaks.pl/

CENNIK 

ilość osób cena
2 osoby 800 zł / dom / doba
3 osoby 900 zł / dom / doba
4 osoby 1000 zł / dom / doba
5 osób 1 100 zł / dom / doba
6 osób 1 200 zł / dom / doba
7 osób 1 300 zł / dom / doba

Ceny podczas świąt i długich weekendów:

ilość osób cena
2 osoby 1 400 zł / dom / doba
3 osoby 1 500 zł / dom / doba
4 osoby 1 600 zł / dom / doba
5 osób 1 700 zł / dom / doba
6 osób 1 800 zł / dom / doba
7 osób 1 900 zł / dom / doba

Minimalny okres wynajmu.

Minimalny okres najmu to 2 doby hotelowe. W czasie świąt i długich weekendów to 3 doby hotelowe.

W cenie:

 • pościel, ręczniki,
 • końcowe sprzątanie,
 • sprzątanie i zmiana pościeli oraz ręczników raz na 7 dni (zapotrzebowanie należy zgłosić w szóstym dniu pobytu w recepcji),
 • dwustanowiskowy garaż,
 • ogród z miejscem do odpoczynku,
 • stół ogrodowy na 8 osób z krzesłami i parasolem,
 • miejsce na grilla i ognisko,
 • Wi-Fi,
 • podatek VAT oraz opłata klimatyczna,
 • w piwnicy znajduje się do dyspozycji gości pralka i suszarka oraz druga spiżarka.
 • pierwszy kosz z drewnem do kominka, następne 20 zł.

Wystawiamy fakturę VAT.

ZASADY MIEJSCA

Nie przyjmujemy gości ze zwierzętami.

Ponieważ nie posiadamy żadnych udogodnień dla dzieci, przyjmujemy tylko dorosłych gości.

Kategoryczny zakaz palenia papierosów obowiązuje w całym budynku. Koszt dezodoryzacji: 500 zł od pokoju.

WARUNKI DO SPEŁNIENIA, ABY ZAREZERWOWAĆ DOM:

System rezerwacji domu opiera się na wzajemnym poszanowaniu praw i oczekiwań gości oraz właściciela. Dlatego prosimy o zrozumienie dla naszych oczekiwań dotyczących wyboru gości.

Aby zarezerwować dom proszę wysłać email na adres wang@wang.com.pl z podaniem ilości osób, terminem pobytu oraz opisaniem osób, które chciałyby wynająć dom (zawody, wiek, coś więcej o sobie). Prosimy także napisać, dlaczego właśnie w tym miejscu chcecie Państwo spędzić czas.

Gospodarz zastrzega sobie możliwość doboru gości według własnego uznania.

PŁATNOŚCI I WARUNKI REZERWACJI.

W dniu dokonania rezerwacji na konto bankowe Parafii w Banku Santander nr 56 1090 1926 0000 0005 1408 5158 należy wpłacić zadatek w wysokości 50% całkowitego kosztu pobytu.

W przypadku rezygnacji z pobytu zadatek nie jest zwracany.
Po zameldowaniu się prosimy o dokonanie płatności pozostałej części opłaty za nocleg gotówką lub kartą VISA, MASTERCARD.

Kaucja.

W dniu przyjazdu pobierana jest kaucja w wysokości 500 zł za cały pobyt. Kaucja będzie zwrócona po sprawdzeniu domu przez naszego pracownika.

Godziny przyjazdu i wyjazdu

Przyjazd od godziny: 15:00

Wyjazd do godziny: 11:00

RECEPCJA.

Recepcja znajduje się w kancelarii parafialnej przy kościele Wang, ul. Na Śnieżkę 8, 58-540 Karpacz.

Dojazd samochodem naszych gości do tego miejsca jest możliwy mimo znaku zakazu. http://wang.com.pl/

KONTAKT:

Parafia Ewangelicko – Augsburska Wang
ul. Na Śnieżkę 8
PL 58-540 Karpacz

Tel. +48 75 7619228

wang@wang.com.pl

http://www.wang.com.pl

Konto bankowe Parafii w banku Santander:

Zadatki za pokoje gościnne: 56 1090 1926 0000 0005 1408 5158

Foto, tekst: ks. Edwin Pech

LOKALIZACJA

Zdjęcia

Szállás

© 2024: WANG templom | tervezés és kivitelezés: wiredot.com