pl
endeczua

Chór Ekumeniczny

Program koncertów Chóru Ekumenicznego z Karpacza w roku 2020 (stan na dzień 17.01.2020 r.

  • 01.01.2020 r. – środa, godz. 17.00, śpiew na nabożeństwie ekumenicznym w pałacu w Pakoszowie
  • 05.01.2020 r. – niedziela, 10.00, śpiew w kościele Wang w Karpaczu na nabożeństwie z okazji Jubileuszu ks. Edwina Pecha.
  • 06.01.2020 r. – poniedziałek, 12.00, koncert kolęd w kościele rzymskokatolickim w Ściegnach
  • 14.01.2020 r. – wtorek, 17.00, koncert kolęd, Dom Opieki, Jelenia Góra, Leśna 3
  • 21.01.2020 r. – wtorek, 17.00, śpiew na nabożeństwie ekumenicznym, kościół rzymskokatolicki NMP, Karpacz
  • 09.2020 r. – wtorek, godz. 9,30-10,30 śpiew podczas uroczystej mszy z okazji Jubileuszu 25-lecia Leśnego Banku Genów Kostrzyca w kościele pw. Św. Jadwigi w Miłkowie.
  • 3.-5.07.2020 r.  – Graz, Austria, Chrześcijańskie Spotkanie Kościołów, koncerty (kontynuacja spotkań we Wrocławiu i Budapeszcie, w których chór brał udział)
  • 25.-27.09.2020 r.- piątek-niedziela, koncerty w Bytomiu Odrzańskim i innych miejscowościach.

Bytom Odrzański w sobotę 26 września 2020 roku. Rozpoczęlibyśmy nabożeństwem ekumenicznym, następnie przedstawienie sylwetki Jochena Kleppera (około 10 minut) koncert chórów. Biskupi Lityński (rk) i Pytel (ea) obejmą uroczystość patronatem honorowym i będą obaj obecni w Bytomiu!

Krótka historia Chóru Ekumenicznego w Karpaczu

Chór Ekumeniczny w Karpaczu rozpoczął swoją działalność w listopadzie 1996 roku. Powstał z połączenia grupy osób związanych z zespołem Wang przy parafii ewangelicko-augsburskiej Wang w Karpaczu i grupy śpiewających pasjonatów z parafii rzymskokatolickiej. Pierwsza dyrygentką chóru była pani Jagoda Plebańska (wówczas mieszkanka Karpacza). Niedługo później Chór miał nowego dyrygenta; był nim zawodowy muzyk – skrzypek pan Andrzej Gniewek.

Członkowie chóru ekumenicznego, zdecydowali, iż będą śpiewali twórczość kompozytorów, tak dobraną, aby nie zranić niczyich uczuć religijnych. Próby chóru kończone są odczytaniem rozważania biblijnego i Modlitwą Pańską „Ojcze nasz”.

Dalszym postanowieniem było to, aby organizować koncerty charytatywne, a przychód z nich przeznaczyć dla potrzebujących wsparcia. Ewangelicy i Katolicy, pomimo różnic doktrynalnych, pragną być widzialnym znakiem jedności w Chrystusie.

Chór od początku swego istnienia wiele koncertuje, przeważnie w kościołach. Oprócz częstych występów w kościele Wang, jest zapraszany przez księdza proboszcza Zenona Stonia z parafii rzymskokatolickiej w Karpaczu. Śpiewał także w Jeleniej Górze, Kowarach, Mysłakowicach, Lubawce, Miłkowie, Świdnicy, Bogatyni, Jaworze, Cieszynie, Cisownicy, Wiśle oraz na zamku „Czocha”. Były też występy zagraniczne w Jabloncu i Vrchlabi (Czechy) i w Goerlitz, Kamenz (Niemcy). Chór był kilkakrotnie zaproszony do zaśpiewania podczas uroczystości zaślubin.

W roku 2001 dyrygenturę przejął Pan Andrzej Ejsymont.

Od końca stycznia 2004 roku chór prowadzi dyrygent, Pan Bernard Stankiewicz z Jeleniej Góry, który jest doświadczonym muzykiem Filharmonii Jeleniogórskiej. Wprowadza nowe utwory do repertuaru (m.in. gospels).
W październiku roku 2006 chór obchodził 10-lecie działalności. W kościele Rzymskokatolickim w Karpaczu odbył się uroczysty koncert a gratulacje złożył chórowymi min. burmistrz Pan Bogdan Malinowski.

Starosta Jeleniogórski Pan Jacek Włodyga przyznał chórowi nagrodę za „Promocję Regionu” w 2006 roku.

Chór koncertuje w kraju i za granicą, głownie w kościołach, ale uczestniczył też w takich wydarzeniach, jak Spotkanie Chrześcijan Europy Środkowej i Wschodniej we Wrocławiu i Budapeszcie. Chór uczestniczył też czynnie w nabożeństwie wielkopiątkowym w kościele Wang, które było transmitowane bezpośrednio przez II program TVP. W 2015 roku Chór Ekumeniczny nagrał i wydał płytę CD „Rok kościelny w pieśni”. W 2016 roku Chór świętował 20-lecie swojej działalności i z tej okazji odbył się koncert jubileuszowy w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. W kwietniu 2017 roku Chór otrzymał specjalne wyróżnienie za ogólne wrażenia artystyczne w XII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach.

Miesiąc później, w maju, w Katowicach, Chór Ekumeniczny z Karpacza otrzymał Nagrodę Specjalną Marszałka Województwa Śląskiego w I Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Ewangelickiej.

Próby chóru ekumenicznego odbywają się w holu Leśnego Banku Genów w Kostrzycy, dzięki uprzejmości Dyrekcji placówki. Tam nasze śpiewanie dobrze brzmi dzięki świetnej akustyce. Próby odbywają się raz w tygodniu we wtorki o godzinie 18.30 i trwają 2 godziny.

Chór jest otwarty na przyjęcie nowych członków. Każdy, kto czuje radość śpiewania, ma słuch muzyczny, poczucie rytmu i akceptuje zasady ekumenii może być wśród nas.
Zapraszamy wszystkich chętnych. Najlepszy kontakt przez kogoś z członków Chóru, lub telefonicznie do parafii Wang (757619228).

Kontakt

Parafia Ewangelicko – Augsburska Wang
ul. Na Śnieżkę 8, 58-540 Karpacz
tel. +48 75 7619228; fax. +48 75 7528293;
wang@wang.com.pl

Dziękuję za wspólny śpiew.

Ks. prob. Edwin Pech

Historia działalności Chóru Ekumenicznego w Karpaczu:

© 2020: Kościół WANG | projekt i wykonanie: wiredot.com